Doğum fotoğrafçılığı, ailenin bebeğine kavuştuğu o muhteşem anları kayda alan uzmanlık alanıdır. İleride değerli birer hatıra olacak tüm o özel anlar fotoğraf karelerine sığdırılır. Bu alanda mesleki yetkinlik kazanmış uzman kişiler doğum fotoğrafçılarıdır. Anne adayının doğuma hazırlanışından bebek ile buluşmasına, bebeğin baba ile tanışmasına kadar tek tek kareler.

Doğum hiç kuşkusuz kadın yaşamı içerisindeki en unutulamaz deneyimlerden birisidir. Aynı zamanda eşler arasındaki bağı kuvvetlendiren, birlikte sıcak duyguların yaşandığı ortak paydadır. Başlı başına mucizevi bir an olmakla birlikte çeşitli zorlukları da beraberinde getirir. Geriye dönüp baktıklarında bu acı tatlı süreci hatırlamak isteyen aileler için doğum fotoğrafçılığı hoş bir tercihtir.

Doğum Fotoğrafçılığı Hangi Süreci Kapsar?

Doğum fotoğrafçılığı, anne adayının hastaneye getirildiği andan çıkışına kadar olan tüm süreci kapsar. Ek olarak bazen aileler doğum öncesi ve hamilelik sürecine ilişkin fotoğrafları saklamak da isteyebilir. Bu sebeple doğum hikâyesinin bir parçası olarak fotoğraf çekimleri bir ay öncesinden başlayabilir. Fakat anne adayının çekimler için çok fazla yorulmamasına dikkat edilmelidir.

Planlı sezaryen doğumlarda fotoğrafçı, anne adayından önce hastanede hazır bulunur. Eğer normal doğum gerçekleşiyor ise kliniğin veya hastanenin fotoğrafçıları o anları kaydedebilir. Bebeğin anne karnındaki son anlarından, anne adayının ameliyathaneye geçişine kadar fotoğraflanır. Doğum sırasında bebeğin yaşamla ilk buluştuğu anlar doğum fotoğrafçılığının en kıymetli hizmetidir.

Annenin bebeğini kucağına aldığı, ilk defa emzirdiği tüm o benzersiz süreç doğum hikâyesinin parçası olur. Doğum sonrasında eğer anne yorgun hissetmiyorsa bebeğin ilk aile pozu çekilir. Baba ve diğer yakınlarıyla tanıştığı anlar albümdeki yerini alır. Doğum fotoğrafçılığı, aile talep ettiği takdirde bebeğin dünyaya gelişinden bir hafta sonrasındaki süreçte devam eder.

Doğum Fotoğrafçısı Nelere Dikkat Eder?

Eşlerin en çok merak ettiği fakat açmaya çekindiği konulardan bir tanesi çekimlerde nelere önem verildiğidir. Öncelikle doğumdan önce, doğum sırasında ve doğumdan sonrayı kapsayan tüm süreçte mahremiyete dikkat edildiği bilinmelidir.

Doğum fotoğrafçılığı kendi içerisinde etik ilkelere sahip bir profesyonellik alanıdır. Fotoğrafçınız ile bu konu hakkında görüştüğünüz takdirde içinizi rahatlatabilirsiniz. Profesyonel bir doğum fotoğrafçısı ailenin yaşadığı heyecanı ve mutluluğu en güzel şekilde özetler.

×